Plastik ve Dozajlama

Günümüzde plastik ham madde ile üretilen birçok ürün metal, ahşap ve benzeri ham maddeler ile üretilen ürünlerin yerini almaktadır.

Bunun sebebi plastik ham madde teknolojilerinin gelişmesidir. Plastikler farklı ham maddeler ile karıştırılarak farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olan ham maddeler üretilebilmektedir. Bu amaçla kullanılan toz, sıvı ve katı halde olan katkıların plastik ham maddeler ile homojen karışımı gerek ürün kalitesi ve gerekse maliyeti anlamında çok önem taşımaktadır. Örnek olarak, cam elyaf ham maddesinin plastik ham madde ile karışımı neticesinde mukavemeti çok yüksek olan plastik ham maddeler türetilmektedir.

Bununla beraber, plastik granüllerin gerek enjeksiyon, gerek ekstrüzyon ve gerekse şişirme uygulamalarında MB boya, UV, kaydırıcı, kalsit ve benzeri katkılar ile karıştırılması ile farklı görsel, fiziksel ve kimyasal özellikte plastik ürünlerin üretilmesi mümkündür.

Geri dönüşüm teknolojilerinin de gelişmesi ile nihai plastik ürünlerin kullanım sonrası tekrar kullanılması için de kırılarak belirli yönetmelikler gereği orijinal ham maddeler ile karıştırılmaları gerekir.

Yukarıda belirtilen ve benzeri tüm uygulamalar için geliştirilen dozajlama sistemleri başlı başına bir sanayi oluşturmuş ve farklı dozajlama ve karıştırma metotları geliştirilmiştir. Tekil dozajlama cihazları, çoklu dozajlama cihazları, volümetrik ve gravimetrik sistemler, azalan ve artan tartı sistemli dozajlayıcılar gibi.. Bu çeşitliliği yaratan aslında dozajlama prosesinin her uygulama için farklılık gerektirmesidir.