PP Çuval Üretiminde Tavsiye Edilen Hammadde ve Yardımcı Maddelerin Kullanım Oranları

GSO Komitesinin belirlediği polipropilen çuval üretiminde kullanılan ham ve yardımcı maddelerin cins ve kullanımı oranları aşağıdaki gibi tavsiye edilmektedir:

1. POLİPROPİLEN: Ana hammadde olup, kullanım oranı % 75 ile % 100 arasında değişir.
2. ANTİSİPLİT: P.P. çuval üretimi için bir yardımcı madde olup, polipropilen üretim aşamasında çatlama ve kırılmaları önlemek için kullanılan yardımcı bir katkı maddesidir. Kullanım oranı bünyesindeki konsantresine göre % 0 ile % 6 arasında değişir.
3. ULTRAVİOLE KATKI MADDESİ: P.P. çuval üretiminde bir katkı maddesi olup çuvalın güneş ışığına karşı dayanıklılığını artırır. Konsantresine göre kullanım oranı % 0 ile % 6 arasında değişir.
4. POLİETİLEN: İstenilen çuval astarlı ise, astarın üretimi için bir ana maddedir. Kullanım oranı % 90 ile % 100 arasında değişir. İstenildiğinde polipropilen çuval imalatı için bir yardımcı madde olarak’ta kullanılabilir. Kullanım oranı % 0 ile % 20 arasında değişir.
5. PLASTİK BOYASI (MASTERBATCH): çuvalın istenilen renkte üretimini yapabilmek için kullanılan yardımcı bir maddedir. Konsantresine göre kullanım oranı % 0 ile % 5 arasında değişir.
6. TİTANDİYOKSİT: Çuval üretiminde plastik boyasının (mastırbec) rengini güçlendirmek için kullanılan bir katkı maddesidir. Kullanım oranı % 0 ile % 4 arasında değişir.

Kaynak: gso.org.tr, 2019